Sa 42 izložene fotografije profesorica Mirjana Došen iznosi toplu priču o četiri grada – Karlovcu, Velom Lošinju, Solinu i Zagrebu. Te su fotografije nastale svjesno i precizno i njima nam poručuje da dignemo glavu i pogledamo što nas sve okružuje. Iako je amaterka, izložbu je odradila profesionalno – kaže knjižničar i fotograf Marinko Polović o izložbi umirovljene srednjoškolske profesorice “Duge šetnje” koja je u ponedjeljak otvorena u Knjižnici za mlade u Karlovcu do 28. ožujka.
“Autoričine šetnje prirodom rezultiraju činjenicom da i dokumentarna amaterska fotografija može ukazivati na visok stupanj zapažanja. Promišljeni izložbeni tematski izbor arhitekture i prirode ukazuje na prezentiranje motiva uz sugestiju atmosfere i cjeline i detalja”, zapisala je u katalogu povjesničarka umjetnosti Marinka Mužar.
- Njezin objektiv često se zaustavlja i na čipkastom prepletu organskih struktura. Posebno se ističu motivi prožeti detaljima biljaka uz zoomorfno prisustvo kukaca čime autoria otkriva intimni sklad prirode koja nadahnjuje promatrača pružajući mu spoznaju životne radosti – kaže M. Mužar.
“Izložbu posvećujem svojoj obitelji. Uvijek smo jedni za druge bili, i bit ćemo, najveća vrijednost”, ističe M. Došen.
- Prvi fotoaparat sam dobila od roditelja 1960-ih godina. Fotografirajući tragam za tišinom i radošću. “Neka cijeli ovaj svijet sja u suncu”, poručuje 72-godišnja M. Došen.
“Rođena je u Karlovcu. Nakon mature na Gimnaziji Karlovac pohađa Sveučilište u Zagrebu, a potom i Sveučilište u Bristolu gdje 1968. godine diplomira. U karlovačkoj gimnaziji je predavala 43 godine, a nije se bavila samo redovnom nastavom, nego je vodila i cjeloživotno obrazovanje profesora stranih jezika, posebno engleskog. U školi stranih jezika podučava odrasle polaznike iz radnih organizacija na specijaliziranim intenzivnim tečajevima. Sudjeluje na otvorenim danima i seminarima u zemlji i inozemstvu i volonterski piše članke za domaće i strane strukovne časopise. Kao voditeljica županijskog stručnog vijeća pokrenula je niz radionica pod nazivom ‘Odgoj i obrazovanje za računala i internet’. Bavi se prevoditeljstvom i kulturnom djelatnošću, posebno kazališnom i zborskom. Za predani rad je nagrađena zvanjem profesora mentora 1991. godine i profesora savjetnika 2007., priznanjem Hrvatskog sabora kulture te Nagradom Grada Karlovca 2010. godine.