Karlovac je poseban i problematičan grad. Imali smo dosta problema u provedbi, ali smo ostvarili i odlične suradnje s Udrugom za društveni razvoj KA-MATRIX, Kinoklubom Karlovac, sjajnim profesorima i nastavnicima. U usporedbi s učenicima u drugim gradovima, imali smo u Karlovcu jako entuzijastične – veli kustosica u srijedu u Galeriji Zilik otvorene izložbe „Grad na drugi pogled“ i voditeljica istoimenog projekta Tanja Vujasinović.
Izložba, koja prikazuje, posredstvom učeničkih video i fotografskih radova, skrivene karlovačke detalje, je plod višemjesečnog rada Platforme za unapređenje kulture PUNKT u partnerstvu i suradnji s Galerijom Zilik, Gradskim muzejom Karlovac, KA-MATRIX-om, Kinoklubom, Gradskom knjižnicom „Ivan Goran Kovačić“, osnovnim i srednjim školama te s umjetnicima koji su djelovali kao mentori Rokom Crnićem, Borisom Greinerom, Martinom Meštrović, Nives Sertić, Melitom Spahić i Sašom Šimpragom.
Izložba je otvorena do 9. veljače.
Grad na drugi pogled je putujući istraživačko-edukacijsko-izložbeni projekt koji povezuje promišljanje grada, edukaciju mladih kroz medij videa te razvoj publike, odnosno strateški umrežava sve sudionike projekta i jača interes zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene umjetnosti i kulture u lokalnom kontekstu. U projektu sudjeluju renomirani suvremeni umjetnici i umjetnice na način da realiziraju nove umjetničke radove inspirirane gradom, a isti umjetnici vode i radionice s učenicima lokalnih osnovnih i srednjih škola.
- Približavajući im kreativni proces svojstven njihovim mentorima, polaznicima radionica se na neposredan i stimulativan način približava suvremena umjetnost, njene metode te značaj i uloga u današnjem društvu. Osnovni medij u kojem se reagira je video, jer smatramo da kroz objektiv kamere lakše aktiviramo “drugi pogled”, onaj koji uočava, fokusira, istražuje i potiče na promišljanje i zamišljanje drugačijih scenarija i slika stvarnosti. Kako mladi danas svakodnevno koriste multimedijalne gadgete često do zabrinjavajućih razmjera i na zabrinjavajuće i neproduktivne načine, želja nam je tu okolnost pretvoriti u glavni metodološki alat radionica, odnosno potaknuti kreativno korištenje priručne tehnologije: mobilnih telefona, tableta i foto aparata. Krajnji rezultat je izložba na kojoj su zajedno predstavljeni radovi umjetnika i učenički radovi, čime učenici i njihova šira okolina dugoročno markiraju izložbeni prostor – objašnjava T. Vujasinović.
Projekt je prvi puta proveden prije pet godina u Velikoj Gorici.
- Povezivanje suvremenih umjetnika, učenika odnosno škola, te muzejsko-galerijskih institucija pokazalo se kao odličan model za približavanje suvremene umjetnosti lokalnoj publici, a rezultat je, između ostalog, bila izuzetna posjećenost izložbe. S obzirom na nedostatnu edukaciju iz područja likovne kulture i suvremene umjetnosti u nacionalnom školskom kurikulumu, a vezano uz to i nedostatak publike i interesa za suvremenu umjetnost, smatrale smo važnim nastaviti odnosno razviti ovaj edukacijsko-izložbeni projekt prenoseći ga u druge hrvatske gradove. U prvoj polovici 2015. godine projekt se odvio u Rijeci. U proljeće 2016. projekt je realiziran je u Koprivnici, u suradnji s Galerijom Koprivnica i Sveučilištem Sjever. U jesen te godine se održava se u Sisku, kroz suradnju s Gradskom galerijom Striegl, Gradskim muzejem Sisak i Domom kulture Kristalna kocka vedrine – veli T. Vujasinović.
Projekt „Grad na drugi pogled“ podržavaju Ministarstvo kulture, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Zaklada Kultura Nova, Hrvatski audiovizualni centar i Grad Zagreb.