Karlovački župan Damir Jelić je karakterno pomalo mistična ličnost, ponekad djeluje kao da je zalutao u politiku, posebno kada nekim jednostavnim i uobičajenim stvarima u političkom djelovanju pridaje komplicirane teološko-moralne dimenzije iza kojih se u pravilu skriva obični stranački, prijateljski ili obiteljski klijentelizam koji se ogleda kroz stvaranje prostora za „utapanje“ što većeg broja stranačkih i u zadnje vrijeme nestranačkih kadrova u lokalne, regionalne i državne institucije. Naravno, tako „prizemne“ aktivnosti, kojima se ovih dana proslavio i župan susjedne županije Darko Milinović, moraju se ipak malo drugačije „upakirati“ pa je župan karlovački svoju akciju odlučio prezentirati koristeći evanđeosko-mitsku i pomalo epsku retoriku, za čime prilično često poseže, a koja se svodi na to da provedbu prilično prizemnih političkih aktivnost pokušava prikazati kao neku posebnu stručnost i društveno mučeništvo ili „bespoštedno služenje zajednici“, kako on to voli reći. Što je vjerojatno i donekle točno, ako se pod „zajednicom“ ne misli na sve stanovnike regije koju kao politički dužnosnik predstavlja.
I tako u toj „težnji za bespoštednim služenjem zajednici“ počeo je župan karlovački svoj mandat žestokim kadrovskim uraganom (jedno od značenja ove riječi je „intenzivni poremećaj“) koji je pogodio većinom one najmanje zaštićene, u pravilu nevidljive i „nevažne“ županijske djelatnike, zaposlenike javnih ustanova i drugih institucija kojima je Županija osnivač, dakle radnike koje u pravilu ne dodiruju političke promjene, barem je tako bilo do prvog mandata župana Jelića.
Ured državne uprave kao rezervni kadrovski „bazen“
A s obzirom da je Župan istovremeno i šef vladajuće stranke na županijskoj razini, u taj njegov „milenijski“ kadrovski pothvat uključili su se i Grad Karlovac kojem se po prirodi stvari smatra i dalje nadređenim kao prvi čovjek u županijskoj stranačkoj hijerarhiji, te gradovi i općine u kojima njegova stranka obnaša vlast, pa čak i Ured državne uprave Karlovačke županije, koji je župan i njegov „nesebični“ tim, uz neobičnu kooperativnost predstojnice ureda koja je na tu funkciju došla u vrijeme vlasti Socijaldemokratske partije, odlučio iskoristiti kao rezervni kadrovski „bazen“ u koji će prebaciti one koji se, valjda, ne mogu više nositi sa zahtjevima „novog vremena“ koje je u županiju i grad na četiri rijeke eto stiglo s timom educiranim o menadžmentu u školi s najdugotrajnijim kurikulumom u povijesti – samostanu.
Da ne duljimo, evo kratkog pregleda tog briljantnog kadrovskog rašomona koji je uzdrmao gotovo sve županijske institucije i mnoge dugogodišnje, uglavnom disciplinirane i korektne zaposlenike, među kojima su i članovi županove stranke, doveo u neugodnu situaciju da se odjednom suočavaju sa stavljanjem na „raspolaganje“, nalozima o premještajima na manje plaćena radna mjesta („Ili to ili otkaz“, pojašnjavaju županovi kuriri, jer on ne stigne svima objašnjavati što želi postići), ili otvorenim najavama otkazivanja ugovora o radu, iako su svoj posao, koliko je to u ovom sistemu moguće, obavljaju u granicama očekivanja. Kadrovski uragan je zahvatio i neke osobe koje su radile vrlo zahtjevne organizacijske poslove – na primjer voditeljicu stručne službe Karlovačke županije – za koje je teško naći zamjenu, što ukazuje da kriterij za „pospremanje“ nije bilo poboljšanje sistema, nego neki drugi motivi i razlozi, ali analizu razloga i motiva ćemo ovaj put preskočiti.
Koga je sve uragan zahvatio ?
U samoj Karlovačkoj županiji „pospremanje“ je najviše zahvatilo Upravni odjel za graditeljstvo i okoliš koji ima odsjeke u Dugoj Resi, Ogulinu, Ozlju i Slunju. U svim ovim ispostavama započela je „transformacija“ čiji je početni poriv, kažu upućeni, bio da u Županiji više nisu potrebni djelatnici sa srednjom stručnom spremom (sic!), ali se otišlo i dalje od toga. Da bi pokazali ozbiljnost u namjeri eksperimentiranja ljudskim resursima iz Ogulina su dvoje djelatnika poslali da na posao putuju u Slunj, a voditeljica odsjeka putovala je u Duga Resu, dok su u Slunju tri osobe stavili na čekanje/raspolaganje, a za neke se navodno sprema i umirovljenje. Bivši pročelnik Upravnog odjela za graditeljstvo i okoliš, koji je dugo godina imao čvrstu zaštitu županijskih šefova, završio je kao djelatnik Zavoda za prostorno planiranje. Treba reći da je ovo prilično važan odjel jer se zaposlenici Upravnog odjela za graditeljstvo bave, između ostalog, i poslovima legalizacije koja još uvijek traje, i svojevremeno je bila prava potraga za ljudima za taj odjel. Zato i iznenađuje ovo što se događa jer, kažu zaposlenici tog odjela, posla ima, što pokazuje i činjenica da usprkos tome što su negdje sistematizacijom ukinuta radna mjesta sa srednjom stručnom spremom ponovno se potpisuju ugovori o radu sa osobama koje rade na poslovima srednje stručne spreme, s obrazloženjem „zbog povećanog obima posla.“ Pa ti budi pametan.
Kadrovski „uragan“ dogodio se i u Upravnom odjelu za europske integracije i Upravnom odjelu za poljoprivredu i turizam Karlovačke županije. Jedan i drugi su rasformirani. Jedinih dvoje zaposlenika (sic!) UO za europske integracije, pročelnica i voditeljica odsjeka, poslane su u Razvojnu agenciju Karlovačke županije iako se i toj županijskoj tvrtki sprema likvidacija, odnosno preustroj u javnu ustanovu o čemu je već donesena odluka na Županijskoj skupštini. Dakle, bivša pročelnica je postala stručna suradnica, a voditeljica odsjeka zamjenica direktora. S obzirom da je kao gradska vijećnica sa županove liste izabrana za predsjednicu Gradskog vijeća Karlovca, znači da je u agenciji uglavnom „u prolazu“, jer je politički angažirana na mjestu koje zahtjeva dosta protokolarnih i drugih obaveza. Svi zaposlenici Upravnog odjela za poljoprivredu i turizam postali su zaposlenici UO za gospodarstvo koji vodi novi pročelnik koji do sada nije radio u javnom sektoru.
Iz Zavoda za prostorno planiranje Karlovačke županije dvije su djelatnice, s obrazloženjem !ili to ili otkaz“, premještene u Ured državne uprave Karlovačke županije čija je predstojnica očito raspoložena za još „viškova“ iz županijskih službi. U Ured državne uprave se sprema i prelazak jedne zaposlenice iz Javne ustanove za zaštitu prirode „Natura viva“, a nagađa se da to nije konačan broj djelatnika koji će iz županijskih službi biti „deportiran“ u Ured državne uprave.
Odluke i rješenja po copy-paste modelu
Možda najveće kadrovsko iznenađenje predstavlja smjena dosadašnje voditeljice Tajništva Karlovačke županije, na čije je mjesto poslan pravnik iz Grada Karlovca, bez natječaja, naravno. Treba reći da je i ovo vrlo zahtjevno radno mjesto i nije baš bilo uobičajeno da se župani tek tako rješavaju osoba koje svladaju posao prvog županijskog administratora, pogotovo, jer nije bilo nekih naznaka da je dosadašnja voditeljica imala problema s obavljanjem tog posla, a vjerojatno je bila ili je još uvijek član većinske stranke. Uvođenje novog čovjeka znači da će trebati dosta vremena za novo organizacijsko uhodavanje županijskog tajništva, što očito nije ključno pitanje. I u drugim poslovnim jedinicama je, zahvaljujući ovom županovom „uraganu“ nastala određena poslovna anarhija pa su stručne poslove od pravnika i dugogodišnjih djelatnika, koji su ipak ipak nešto znali, preuzeli ljudi bez dovoljno iskustva pa se zapisnici, odluke, zaključci, izvješća o provedbi projekata, čak i rješenja o otkazu, pišu po copy-paste modelu, što već ima ili će imati ozbiljne pravne i stručne konzekvence.
Najčešće spominjana institucija u medijima u kojoj se također započelo s kadrovskim pospremanjem je Razvojna agencija Karlovačke županije. Nju je novi župan u više navrata isticao kao prvu na redu za „transformaciju“ na kojoj se i započelo raditi donošenjem odluke o osnivanju Javne ustanove RA Karla, za čijeg je privremenog ravnatelja odredio dosadašnjeg direktora, koji mu je očito posebno važan i drag kada ignorira upravljačko-organizacijske probleme u toj županijskoj tvrtki o kojima je sam govorio u svom novogodišnjem razgovoru za Karlovački tjednik. U toj tvrtki je zahvaljujući specifičnim modelu vođenja, odnosno izostanka vodstva došlo do više incidenata, međuljudski odnosi su srozani na najnižu moguću razinu, a više je djelatnika podnijelo zahtjeve za zaštitu od diskriminacije i zlostavljanja na radnom mjestu, na što se župan baš i ne osvrće, ako mu je uopće netko to dao na uvid.
Ima još zanimljivih stvari koje se odnose na ovaj kadrovsko organizacijski uragan karlovačkog župana, ali prostor dozvoljava samo da izvedemo zaključke, odnosno da konstatiramo neke do sada poznate činjenice i postavimo pitanja koja se nameću o ovom jedinstvenom procesu „bavljenja ljudskom infrastrukturom diljem županije“, što je još u svibnju 2017., odmah nakon izbora, najavio župan karlovački.
Neljubazni telefonski naputci o premještajima i arhiva u kontejnerima za smeće
Bavljenje ljudskom infrastrukturom u Karlovačkoj županiji u mandatu župana Jelića započeto je na vrlo neuobičajen i očito nepripremljen način i usmjereno je uglavnom na one koji obično nisu „meta“ prilikom promjena vlasti, na takozvane obične ili više-manje nevidljive djelatnike i eksperte koji su, usprkos tome što nisu promovirani kao „novi i pametni“, zapravo stvarni nositelji sistema. Bez bilo kakvih ozbiljnih uvida u stvarne potrebe, postojeće kapacitete, godine staža, stručne reference, bez bilo kakvih stručnih savjetovanja sa zaposlenicima koji ipak nešto valjda znaju, započelo se sa izdavanjem naloga za prelaske na radna mjesta s nižom plaćom ili slanjem na „raspolaganje“ bez razumnog i bar pristojnog objašnjenja. S određenima za „odstrel“, ili „transformaciju“, kako to stručno pokušava objasniti župan, nitko nije ozbiljno razgovarao, osim ako se razgovorom ne smatra neljubazni naputak, često i telefonom, o tome da mora promijeniti radno mjesto ili će dobiti otkaz ugovora o radu. Uglavnom se bez znanja zaposlenika manipuliralo i sa njihovom dokumentacijom pa su neki saznavali da se njihovi dokumenti već nalaze u novoj službi iako još nisu bili upoznati sa razlozima svog „dragovoljnog“ odlaska na novo radno mjesto. Ne treba ni spominjati da ni u jednoj organizacijskoj jedinici nije napravljena ozbiljna ekspertiza što se dobiva, a što gubi planiranim promjenama, posebno tamo gdje se „pospremaju“ ljudi koji dugo godina rade u određenim sektorima i imaju specifična znanja koja nemaju baš svi „novi“ ljudi koji su obično bez iskustva u javnom sektoru. U nekim rasformiranim odjelima je čak dobar dio arhive bačen u kontejnere i zbrisan je svaki trag da je postojao neki upravni odjel za EU integracije, za poljoprivredu i slično. Kao također važno treba spomenuti da su se neki djelatnici, kao i uvijek do sada, „spašavali“ od ove kaotične kadrovske kampanje koristeći privatne ili neke druge veze i utjecaje koji su imali na glavnog „stratega“ ili ljude u njegovoj blizini, što upućuje da svi ipak nisu jednako tretirani. Tako su na primjer neki bivši pročelnici uspjeli sačuvati svoje pročelničke plaće iako više nisu šefovi, neki nisu i odlučili su otići poniženi i razočarani jer su dobili, „nagradu“ koju ni u snu nisu očekivali za svoju lojalnost i savjesno obavljanje poslova.
Kršenje Zakona o radu i drugih temeljnih pravnih akata
Cijela kadrovska kampanja se odvija na nehuman, nestručan, neprofesionalan, primitivan i prizeman način, bez socijalne osjetljivosti i psihološke senzibilnosti, bez kolegijalnosti i solidarnosti, netransparentno, na temelju provizornih odluka i rješenja, s dosta elemenata kršenja Zakona o radu i drugih temeljnih pravnih akata koji se odnose na pravo na rad, ljudsko dostojanstvo i osnovna ljudska prava, s manipuliranjem i skrivanjem informacija i negiranjem najbližih osoba iz županovog kruga da bilo što znaju iako su dobro upućeni i neosporno kreatori ovog sramnog, neprofesionalnog i amaterskog procesa kadroviranja u institucijama Karlovačke županije, čije je svrha prosječnom poznavatelju funkcioniranju sustava lokalne i regionalne samouprave teško dokučiva.
Što župan i njegovi suradnici žele postići kampanjom koja im šteti, jer se među većinom županijskih djelatnika uglavnom negativno govori o provedbi ove kadrovske segregacije? Ako već postoji potreba za preustrojem i poslovnom reorganizacijom u institucijama lokalne i regionalne samouprave, zašto za to nisu angažirani vanjski eksperti koji se bave tim područjem (organizacija rada, radna psihologija, i slično) a ne da se nasumce iz „špila“ djelatnika vade oni koji se nekim voditeljima i šefovima koji su do sada na posao dolazili uglavnom da si ispune putne naloge za 24 satno korištenje službenog vozila ne sviđaju ili ih Župan i njegovi suradnici ne doživljavaju kao utjecajne osobe u „zajednici“od kojih bi mogli imati koristi?
Možda je najzanimljivije pitanje što je potaknulo predstojnicu Ureda državne uprave u Karlovačkoj županiji da se doslovno podredi i stavi na raspolaganje dužnosniku jedinice regionalne samouprave kojem je ravnopravna, a u nekim aspektima i nadređena, i tako dovede u pitanje zakonske nadležnosti službe kojom upravlja sudjelujući u kampanji stvaranja prostora za zapošljavanje članova jedne interesne skupine koja je očito i sama iznenađena svojim uspjehom u manipulaciji koju provodi.