“Fora” Hrvatske demokratske zajednice s paštetom iz koje iskaču Damir Mandić i Damir Jelić pokazuje i mimo njihovog upravljačkog iskustva samo koliki su karlovački vlastodršci, gradonačelnik i predsjednik Gradskog vijeća, u biti drugoligaši s obzirom da im je “kontrola štete” koju su načinili zlorabom položaja u predizborne svrhe nemaštovita i loše odrađena.
Smatraju, a možda su i u pravu, da mogu sve, da se mogu iživljavati beskonačno zbog toga što iza sebe imaju pouzdanu stranačku mašineriju, klijentelu i gradsku infrastrukturu, a ispred sebe bezopasnu oporbu, međutim, unatoč tome nikako da ova vlast provede, s piarovskog aspekta, dobru kampanju. Izbore su do sada dobivali unatoč svojim stručnjacima za odnose s javnošću, što je i razumljivo – daj što daš jer javnosti gotovo da i nema. Ipak bi bilo bolje pokušati ispraviti se i kazati da zasigurno nisu u pravu smatraju li da iživljavanje nad gradom u partijske svrhe nema granica jer i dalje stoji narodna da ničija nije gorjela do zore. Misli se, naravno, na logorsku vatru, ali u prenesenom značenju se odnosi na to da svaki moćnik prije ili kasnije postane nemoćnik. No, kako to lijepo objašnjava alternativni online rječnik – srpski, dabome – Vukajlija, time se uglavnom tješe protivnici tih istih moćnika, međutim gašenje vatre u pravilu ne dočekaju.
Ako itko tu vatru vladajućih može ugasiti, to su birači jer je sve veći broj njih zasićen stanjem grada. Ako se vlast zamijeni, najmanje zasluga za to će imati – po svemu sudeći – opozicija, s obzirom da je ovakvu razjedinjenost teško bilo tko mogao očekivati. Najveću odgovornost bi za to trebao snositi Davor Petračić, nezavisan gradski vijećnik, predvodnik Nezavisne liste “Naš Karlovac” koji, realno, ima najviše izgleda u izbornom srazu s Mandićem, HDZ-ovim kandidatom, ravnateljem Gimnazije Karlovac, no s obzirom na ono što su čelnici lokalne organizacije Hrvatske narodne stranke-liberalnih demokrata kazali ovoga tjedna o toku pregovora, čini se da je najveća krivica upravo na njima.
Veli tako “narodnjak” Marina Novaković-Matanić, gradska vijećnica i kandidatkinja za županicu Karlovačke županije, da je odbio ponudu da bude kandidat ujedinjene ljevice i centra, dakle i Socijaldemokratske partije Hrvatske i Hrvatskih laburista-stranke rada te možda još ponekoga. “U studenome sam dogovarala sastanak s Petračićem, našli smo se nekoliko puta. Sastanak je išao u tom smjeru da mu ponudimo da bude taj prvi čovjek, kandidat za gradonačelnika. HNS je trebao dati dogradonačelnika, kao i SDP. Tražio je od nas da ne damo zamjenike, da ne damo ‘markicu’ ni HNS-a ni SDP-a, da se politički ‘izbrišemo’, da on stvara neku svoju priču. Tko je gospodin Petračić? Iz kog razloga bismo morali maknuti svoje ‘markice’”, upitala se M. Novaković Matanić.
Neshvatljivo je da su na listi za izbor nositelja izvršne vlasti, u ovoj situaciji u kakvoj se grad zbog HDZ-a i njegove dvanaestogodišnje vladavine nalazi, prilikom čega vlast nije bila klimavija, haenesovci insistirali na stranačkim kvotama. Daljnji razgovori o listama kandidata za izbor u Gradsko vijeće nisu, ako je ovo što je M. Novaković Matanić kazala točno, niti bili mogući. Njezin ovotjedni istup je poražavajući i iz razloga što HNS-u očigledno, po onome što je rekla, njihov sadašnji kandidat za gradonačelnika Nikola Badovinac mlađi nije bio prvi izbor, nego su boljeg vidjeli u Petračiću, i to je sada jasno izrekla. Znade li što radi? Ako su već smatrali da je Petračić najbolji izbor za gradonačelnika, tada su mu trebali dati otvorene ruke da sam bira kandidate za dogradonačelnika, pogotovo s obzirom da osim Badovinca i M. Novaković Matanić HNS i nema neku naročitu infrastrukturu u Karlovcu. Čime uvjetuju podršku? Ako su ipak odlučili kandidirati za gradonačelnika Badovinca kao drugi najbolji izbor, tada su ovu epizodu u interesu njegove kandidature trebali prešutjeti.
Najlogičniji dogovor je mogao biti to da svi podrže Petračićevu listu za izvršnu vlast, koju bi samostalno sastavio, dok bi se on odrekao liste za Gradsko vijeće ili svoje suradnike raspodijelio po drugim listama. To što Petračić brije da dva sata dnevno može biti gradonačelnik, kao što je kazao M. Novaković Matanić pa ona sada ponovila u napadu na njega, je nešto što će se vrlo jednostavno korigirati, ako bude izabran jer će vidjeti da nije to baš tako kako zamišlja. No, svakako se od njega i bilo koga drugog očekuje promjena tehnologije vladanja. To se ne očekuje samo od oporbe, nego i zahtijeva od vlasti.
M. Novaković Matanić nastavlja dokazivati da, ako već jest za politiku, nije za njezin prvi ešalon jer upada u neshvatljiva proturječja. Zašto neki ne mogu prihvatiti da nisu za lidere? Predbacuje sada Petračiću da je bio član Hrvatske seljačke stranke i da je sudjelovao u blamaži s Mostom nezavisnih lista, kao da to nije znala kada je s njime sjela i ponudila mu podršku u utrci za gradonačelnika. Upozorava da njegova tvrtka Petračić projekt radi za Grad Karlovac, kao da to nije znala i tada kada je s njime sjela. Naslućuje da tu nešto “smrdi” zato što je odbio da mu gotovo pa fiktivne političke opcije kroje listu? Nakon što je u više od polovice jednosatne emisije na TV4r “Uzavrela točka” iznosila prljavo rublje bivše stranke, sjela je s njezinim predstavnicima na pregovore za izbore? Kaže da Petračić ne zaslužuje voditi Karlovac. Hoće li se ispričati, ako ga podrži u možebitnom drugom krugu izbora s Mandićem kao protukandidatom ili će tu podršku uskratiti?
Rijetkost je da netko tako mlad kao M. Novaković Matanić sazrije za političku mirovinu. Nije dogovor opozicije propao zbog Petračića, nego zbog njezinih neutemeljenih zahtjeva. Možda joj je srce na pravom mjestu, no nedostaju joj taktika, strategija, širina, rječitost, vizija… Politika je više od svakodnevnog politikantstva, ali ona tome očito nije dorasla, pa se prometnula u glavnog destruktora opozicije.
Đe će ti duša, Merdžane?