Ovo nije predizborni proračun. Inzistiram na realnoj procjeni prihoda. Porezna reforma ne bi trebala jedinicama lokalne samouprave oduzeti milijuna kuna, kao što je to bio slučaj ranije, jer gubitke u prihodima namjerava za sljedeću godinu gradovima i općinama nadoknaditi Ministarstvo financija – kaže Lidija Malović, pročelnica Upravnog odjela za proračun financije Grada Karlovca.
Predstavila je malobrojnim, ali polemički nastrojenim građanima Karlovca proteklog tjedna na Gradskom vijeću usvojen gradski proračun za 2017. godinu u utorak u Knjižnici za mlade u sklopu projekta “Participativno budžetiranje: građani nadziru lokalni proračun” kojeg provode Zelena Istra iz Pule, Ekološko društvo Pan iz Karlovca i IDEM i ja iz Malog Lošinja.
Predviđa se 248 i pol milijuna kuna prihoda, odnosno rashoda, dakle manje nego što su iznosili prihodi za ovu godinu, jer su oni uključivali donacije sredstava Europske unije za izgradnju muzeja rijeka i slatkovodnog akvarija, a sljedeće godine neće biti takvih projekata koji će se financirati sredstvima EU.
Građani su s pročelnicom raspravili niz proračunskih stavki, ali i opća razvojna pitanja, dakle i ono za što nije nadležna.
- Na internetskim stranicama Grada Karlovca objavljen je vodič kroz proračun, no malo je građana pokazalo interesa za to – veli L. Malović.
Nažalost, i dalje nije objavljen na mrežnim stranicama Grada proračun za 2017. godinu.
Partner na projektu “Participitativno budžetiranje” je i islandska udruga Citizens Foundation, dok su suradnici Institut za javne financije i GONG. Projekt traje dvije godine, a provodi se u suradnji s upravama gradova Pule, Karlovca i Malog Lošinja. Provedbu projekta, u trajanju od dvije godine, financira Europska unija putem programa IPA 2011 „Jačanje potpore organizacijama civilnog društva za povećanje dobrog upravljanja i transparentnosti javne uprave u Hrvatskoj“.